БНБ и битката с фалшивите банкноти

Първата българска банкнота от 1 август 1885 г. Това се потвърждава и от серийния номер на банкнотата: №000001

11/8/2024

oldest bulgarian banknot with serial number 000001
oldest bulgarian banknot with serial number 000001

Модерни технологии за откриване на фалшиви банкноти: Как БНБ се бори с фалшификациите

Българската народна банка (БНБ) активно прилага иновации в борбата с фалшивите банкноти, осъзнавайки сериозността на заплахата за финансовата стабилност. В последните години наблюдаваме тревожен ръст в броя на фалшивите банкноти, особено с по-висок номинал. Според данни от БНБ, само през второто тримесечие на 2024 г. са задържани близо 400 фалшиви банкноти, като най-много от тях са с номинал 100 лева[1][2].

Оптични сензори и софтуер за анализ на изображения

Една от основните технологии, интегрирани в процеса на проверка на автентичността на банкнотите, са оптичните сензори. Те позволяват анализиране на визуалните характеристики на банкнотите в реално време, като сравняват получените данни с установените стандарти за истинските банкноти. Освен това, БНБ използва софтуер за анализ на изображения, който идентифицира дори най-малките несъответствия или аномалии в дизайна на банкнотите, което е ключово за предотвратяване на циркулацията на фалшиви пари.

Обучение и обществена осведоменост

Управлението на фалшивите банкноти изисква не само технологии, но и добре обучени служители. БНБ провежда обучения за своите служители и тези в търговските банки относно новите техники за разпознаване на фалшиви пари. Освен това, БНБ активно работи за повишаване на обществената осведоменост чрез информационни кампании и семинари, които информират гражданите как да разпознават фалшиви банкноти.

Сътрудничество с правоохранителните органи

БНБ играе важна роля в предотвратяването и разкриването на фалшиви банкноти чрез активно сътрудничество с правоохранителните органи. В последните години се наблюдава ръст в съвместните операции между БНБ и полицията, което води до задържане на мрежи от фалшификатори и предоставяне на информация за новите тенденции във фалшификацията.

Регулации и мерки за превенция

В отговор на увеличаващата се заплаха от фалшифициране, БНБ е внедрила редица регулации и превантивни мерки. Те включват постоянен мониторинг и анализ на циркулиращите банкноти, както и стриктни изисквания за дизайна и качеството на новите парични емисии.

Заключение

Чрез инвестиции в иновации и сътрудничество с различни институции, БНБ продължава да укрепва доверието в националната валута и гарантира финансовата сигурност на гражданите. С оглед на последните тенденции, е важно както институциите, така и обществото да бъдат информирани и подготвени да се справят с предизвикателствата, свързани с фалшивите пари.

Източници:

[1] https://btvnovinite.bg/bulgaria/trevozhen-rast-na-falshivite-pari-u-nas-kak-da-gi-razlichim.html

[2] https://www.actualno.com/finance/ryst-na-falshivite-banknoti-s-goljam-nominal-danni-ot-bnb-news_2262518.html

[3] https://www.bnb.bg/NotesAndCoins/NACPNonGenuine/index.htm

[4] https://www.bnb.bg/Statistics/StMonetaryInterestRate/StMonetarySurvey/index.htm

[5] https://www.bta.bg/bg/news/economy/743311-broyat-na-falshivite-banknoti-ot-po-100-leva-raste-sochat-dannite-na-bnb